Rob. M
Mistrz pióra
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 224
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz
|
Wysłany: Czw 17:07, 20 Mar 2008 Temat postu: Wpływ nano-C60 na toksyczność zanieczyszczeń w wodzie |
|
|
Ostatnie badania naukowców z Technical University of Denmark oraz University of Copenhagen w Danii wykazały, że cząsteczki węgla C60 odgrywają role w bioakumulacji i wpływie zanieczyszczeń na organizmy wodne.
W testach przeprowadzonych na algach (Pseudokirchneriella subcapitata) oraz dafni (Daphnia magna) wykorzystano powszechnie występujące zanieczyszczenia w środowisku wodnym - atrazyne (stosowana jest powszechnie do zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy), metyloparation C8H10NO5PS (używany jako pestycyd w uprawach bawełny, ryżu i drzew owocowych), pentachlorofenol C6HCl5O (PCP) (w przeszłości używany jako herbicyd) oraz fenantren C14H10 (używany jest do produkcji barwników, materiałów wybuchowych i leków). Naukowcy testowali wpływ tych czterech związków chemicznych w interakcji z agregatami nanocząsteczek C60 na algi i dafnie ("Toxicity and bioaccumulation of xenobiotic organic compounds in the presence of aqueous suspensions of aggregates of nano-C60").
Naukowcy odkryli, że obecność cząsteczek C60 zwiększyła toksyczność testowanych związków chemicznych względem dafni i alg. Fenantren w połączeniu z C60 był bardziej toksyczny dla alg, a mniej toksyczny dla dafni. C60 powodował mniejszą toksyczność PCP względem obu badanych organizmów. Stwierdzono również mały wpływ C60 na toksyczność pentachlorofenolu i metyloparationu. Zespól naukowców również przedstawił wyniki badań co do szybkości pochłaniania zanieczyszczeń przez organizmy wystawione na ich działanie.
To były pierwsze badania pokazujące wpływ C60 na bioakumulacje i toksyczność innych związków chemicznych występujących w wodzie. Badania wykazują, że nie tylko toksyczność wyprodukowanych nanocząsteczek ale i ich interakcje z innymi związkami w środowisku wodnym są ważne do oceny ryzyka nanomateriałów.
Post został pochwalony 0 razy
|
|