Rob. M
Mistrz pióra
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 224
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz
|
Wysłany: Śro 11:54, 16 Gru 2009 Temat postu: Podczerwone oczy wystartowały |
|
|
14 grudnia o 15:09 naszego czasu z Vandenberg, bazy Sił Powietrznych USA, wystartowała rakieta Delta 2 i wyniosła w przestrzeń kosmiczną obserwatorium WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer, Szerokokątowy Przegląd w Podczerwieni).
Nowy satelita będzie prowadził obserwacje w promieniowaniu podczerwonym. Uczeni liczą, że odkryje miliony nieznanych dotąd obiektów i zrewolucjonizuje naszą wiedzę o Wszechświecie.
Zaawansowane technologie wykorzystywane przez WISE pozwolą na skanowanie nieba i dostrzeganie planetoid, komet, brązowych karłów, galaktyk i nowo narodzonych gwiazd nieznanych dotąd ludzkim oczom.
,,Po raz ostatni przegląd całego nieba w tym zakresie wykonywany był 26 lat temu" - mówi Ned Wright, jeden z kierowników misji WISE. ,,technologia obserwacji w podczerwieni zrobiła w tym czasie ogromny postęp. Dawne podczerwone obrazy całego nieba przypominały obrazy impresjonistów. Teraz uzyskamy coś, co będzie wyglądać jak prawdziwe zdjęcia".
Sercem ważącego 660 kilogramów satelity jest 40-centymetrowy teleskop i cztery detektory podczerwieni, z których każdy składa się z miliona pikseli. Wszystko znajduje się wewnątrz przypominającego termos zbiornika chłodzonego zamarzniętym wodorem.
WISE, krążący po przechodzącej ponad biegunami orbicie, zbierze ogromną ilość danych. Czterokolorowe zdjęcie powstawać będzie co 11 sekund. W ciągu całej misji oznacza to dostarczenie na Ziemię kilku milionów fotografii. Będą one składane jak panoramki i w ten sposób powstanie mapa całego nieba.
55 minut po wczorajszym starcie WISE odłączył się od dwustopniowej Delty na wysokości 520 kilometrów. Centrum kontroli lotu potwierdziło nawiązanie kontaktu z misją. Obserwacje rozpoczną się w połowie stycznie, po zakończeniu testów i kalibracji.
Obserwacje będą prowadzone przez 9 miesięcy. Po tym czasie skończy się niezbędny do chłodzenia wodór.
,,Nasza wiedza o Wszechświecie powstała głównie dzięki obserwacjom promieniowania widzialnego. Dysponujemy jedynie niestarannymi mapami Kosmosu wykonanymi w innych długościach fali, szczególnie w podczerwieni. To oznacza, że mogą istnieć duże, bardzo ciekawe obiekty, znajdujące się niezbyt daleko" - mówi Peter Eisenhardt, uczony zajmujący się WISE ze strony JPL.
,,Spodziewamy się znaleźć obiekty, których istnienia nikt sobie nawet jeszcze nie wyobraża" - przewiduje Wright.
WISE umożliwi obserwacje promieniowania cieplnego emitowanego przez nieznane obiekty skrywające się za pyłowymi kotarami i ukrywające się przed obserwacjami w promieniowaniu widzialnym. Teleskop będzie w stanie rejestrować poświatę pochodzącą od ciał, których temperatura waha się od -200 do 700 stopni Celsjusza.
,,Aby WISE mógł obserwować promieniowanie cieplne, on i jego detektory muszą być schłodzone do bardzo niskich temperatur. W przeciwnym wypadku, jedyne co byłoby dostrzegalne to własne ciepło tych urządzeń. Można to porównać z próbą prowadzenia nocnych obserwacji gwiazd, gdy ktoś świeci nam latarką w oczy" - opowiada John Elwell, uczony pracując z WISE science w Space Dynamics Laboratory.
,,Aby zapewnić optyce odpowiedni chłód, umieściliśmy WISE w ogromny termosie, zwanym kriostatem. Nie pozwala on ciepłu bijącemu od Słońca i Ziemi na dotarcie do instrumentu. Dodatkowo instrument chłodzony musi być odpowiednio chłodnym lodem".
,,Jednak lód powstały z zamarznięcia wody nie jest dość zimny. Dlatego zbiorniki sondy zaopatrzony w zmrożony wodór, którego temperatura krzepnięcia to -255 stopni Celsjusza. Wodór topić się będzie tak wolno, że jego chłód powinien wystarczyć na 10 miesięcy".
Uczeni mają nadzieję, że 6 miesięcy po zakończeniu misji gotowa będzie mapa obejmująca 75 procent nieba. Pełen katalog powinien powstać w marcu 2012 roku.
Zobacz także ten temat
Post został pochwalony 0 razy
|
|