Rob. M
Mistrz pióra
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 224
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz
|
Wysłany: Pią 11:12, 18 Gru 2009 Temat postu: Naukowcy badają co dzieje się pod lodowcami |
|
|
Naukowcy badający lodowce na Grenlandii odkryli, że woda przepływająca pod lodem odgrywa znacznie bardziej złożoną rolę niż do tej pory sądzono, a do topnienia lodowców przyczynia się także cieplejsza słona woda morska - podaje internetowy serwis Physorg.
Początkowo naukowcy myśleli, że topniejąca woda po prostu smaruje lód, tworząc swego rodzaju strefę buforową miedzy lodem a gruntem, pozwalając na przesuwanie się lodu w kierunku morza.
Ostatnie badanie ujawniło, że wpływ topnienia wody na tempo utraty lodu - poprzez szybkie przemieszczanie się lodowców - jest bardziej złożony. Powstaje swojego rodzaju system hydrauliczny, który ewoluuje u podstawy lodu, przedłużając i zmniejszając objętość topniejącej wody.
Specjaliści rozwijają obecnie nowe tanie technologie w celu śledzenia przepływu lodowców i sprawdzenia co znajduje się poniżej lodu.
W miarę topnienia, lód przecieka do spodu lodowca przez szczeliny i w końcu tworzy rozległe rzeki i jeziora pod lodem - tłumaczy Ian Howat, docent nauk o Ziemi ze Stanowego Uniwersytetu Ohio. Początkowo naukowcy myśleli, że ta subglacjalna woda jest przyczyną nagłego przyspieszenia przemieszczania się grenlandzkich lodowców.
,,Jednak zdaliśmy sobie sprawę, że to nie woda subglacjalna jest przyczyną tej wędrówki, którą obserwowaliśmy przez ostatnie 10 lat. Kluczem są tu zmiany czoła lodowca, gdzie dochodzi do zetknięcia lodu z wodą morską. Nie oznacza to, że topniejąca woda w ogóle nie jest ważna. Owszem ma znaczenie, ale nie jest to jedyny czynnik" - powiedział Howat.
Doktorant Cooperative Institute for Research in Environmental Sciences (CIRES) John Adler pracuje nad obliczaniem objętości wody w jeziorach znajdujących się na powierzchni lodowców. Jeziora te regularnie osuszają się i cała woda znika w lodzie. Naukowiec wykorzystuje zdalnie sterowane pojazdy do dokonywania pomiarów nierówności powierzchni lodu. To wskazuje miejsca, gdzie wystąpią pęknięcia, pozwalające na wyschnięcie jezior. Pozostali członkowie zespołu rozmieszczają nadajniki GPS będące w stanie działać autonomicznie. Instrumenty mają śledzić drogi wykorzystywane do przemieszczania się przez wodę.
Podczas modelowania komputerowego naukowcy odkryli, iż nagły wzrost temperatury wody oceanicznej powoduje, że lodowce zaczynają się ślizgać.
Post został pochwalony 0 razy
|
|